Stavební spoření. Vše, co potřebujete vědět a znát
Finance

Stavební spoření. Vše, co potřebujete vědět a znát

O stavební spoření je v posledních letech mezi obyvateli čím dál větší zájem. Stát se snaží motivovat lidi k tomu, aby si našetřili na vlastní bydlení, a poskytuje jim státní podporu ve výši 10 % z roční naspořené částky. Maximální statní podpora za rok je 2 000,-. Aby měl klient nárok na státní podporu v téhle výši, musí si za rok naspořit 20 000,-. I když si naspoří za rok více peněz, tak vyšší částku, než je zmíněných 2 000,- již nedostane. 

Lidé nejčastěji našetřené peníze použijí na nákup či rekonstrukci nemovitosti, ale lze je použít téměř na cokoliv. Klidně na zaplacení dovolené, nákup nových pneumatik na automobil či zaplacení školného pro dítě. 

Podmínky uzavření smlouvy 

Již na začátku uzavření smlouvy si klient určí, jaká bude cílová naspořená částka a zavazuje se k tomu, že tuhle částku za pomoci státní podpory a úrokové sazby naspoří. Minimální délka tzv. vázací lhůty je ze zákona 6 let. Pokud by se klient rozhodl, že chce vypovědět smlouvu a začít čerpat naspořené peníze, tak musí státní podporu vrátit. Peníze lze posílat měsíčně, čtvrtletně či jednorázovou částku za rok. 

Poplatky jsou jistou nevýhodou 

Nevýhodou stavebního spoření je, že si stavební spořitelny účtují poplatky. Za zřízení smlouvy si účtují poplatek cca 1 % ze stanovené cílové částky. Mimo to si účtují poplatek za vedení účtu, či poplatek za zasílání ročního výpisu. 

Již při uzavírání smlouvy o stavebním spoření je důležité správně si zvolit cílovou částku. Pokud by klient chtěl cílovou částku změnit, je nutno aby s touhle změnou souhlasila i stavební spořitelna. Navýšení cílové částky je zpoplatněnou stejnou sazbou jako při uzavírání smlouvy. 

Spořitelny nabízí možnost čerpání úvěru ze stavebního spoření. Není však podmínkou, když si spoření zřizujeme, že si musíme zřídit i úvěr. Pouze nám vzniká na úvěr nárok, pokud splníme podmínky k tomu určené. 

Stavební spoření je pokládáno jako jedno z nejvýhodnějších spoření. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *