Jak začít podnikat: začátky podnikání ve zkratce
Podnikání

Jak začít podnikat: začátky podnikání ve zkratce 

Být svým vlastním pánem a začít podnikat je snem mnoha z nás. Ne tak často si ale dokážeme uvědomit, že s podnikáním se váže i spousta starostí, které za nás nikdo nezařídí ani nevykoná. S čím vším počítat, než se rozhodnete pracovat sami na sebe? 

Než opustíte židli v kanceláři nebo ve stávajícím zaměstnání, rozhodně si promyslete několik základních kroků, které vás před tím, než začnete podnikat, neminou. Potřebujete k výkonu nového povolání živnost? Ve většině případů samozřejmě. Sjednejte si proto termín na živnostenském úřadě, kde vám se vším pomohou. Nezapomeňte, že činností, které můžete bez živnostenského oprávnění provozovat, je jen velmi málo! 

Sociální a zdravotní pojištění je povinnost 

Jestliže začínáte podnikat naplno a zvolíte si podnikání jako svou hlavní činnost, bude se vás týkat i placení zdravotního a sociálního pojištění. Zálohy na oboje se platí hned od prvního měsíce aktivní živnosti. Pokud však podnikání jako hlavní činnost nemáte, zálohy první rok platit nemusíte, pojištění lze zaplatit na konci prvního roku podle přehledu příjmů. Zde je možná i varianta, že sociální pojištění platit nebudete vůbec – to v případě, že máte z podnikání velmi nízké příjmy.  

Faktury, doklady a přehledy příjmů 

Povinností každého, kdo podniká, je evidovat si své příjmy a výdaje. Přehled o příjmech budete mít nejčastěji ve formě faktur. Ty, které vydáváte, je dobré spravovat na některém z online nástrojů. Poslouží vám například Fakturoid nebo iDoklad. Na konci každého daňového období je pak nutné podat daňové přiznání k dani z příjmu, kde se účtují příjmy, výdaje a zisk. Součástí je i vypracování přehledu plateb zdravotního a sociálního pojištění a v případě potřeby doplatit ušlou částku. Pokud jste hned skočili do podnikání naplno a máte příjmy vyšší než 2 miliony, týká se vás také DPH, jehož odvod řešíte dle příslušného zákona.  

Toto je přehled základních kroků, které vás neminou, jestliže se rozhodnete pracovat sami na sebe. Povinností, které ale budete mít a které za vás nikdo nevyřeší, je ale mnohem více. Na řadu z nich přijdete v průběhu celého procesu, některé si budete muset zautomatizovat. V každém případě tento oficiální základ je nutné mít v pořádku pro to, abyste svou práci mohli vykonávat podle zákona a v pořádku.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *