Hypotéky už nikdy nebudou levné jako dřív, shodují se odborníci
Bydlení

Hypotéky už nikdy nebudou levné jako dřív, shodují se odborníci 

Aktuální postupné snižování cen nemovitostí vede řadu lidí k domněnce, že by si zanedlouho mohli pořídit vlastní bydlení stejně snadno jako dříve. Nyní však vyčkávají jenom na to, aby banky zpřístupnily hypoteční úvěry. Za aktuální ekonomické situace se však k tomuto kroku banky neshýbají. A sami odborníci nejsou také zrovna pozitivní, co se minimálně hypoték týče.  

Ceny nemovitostí spadnou, hypotéky nikoliv 

Podle odborníků se hlavně příští rok ponese ve znamení snižování cen nemovitostí. Cestu za vysněným příbytkem by však mohl značně zkomplikovat právě úvěr, který banky zrovna nechtějí poskytnout (i když existují i takové, ve kterých si sjednáte poměrně vysoký úvěr na jedno jediné kliknutí). Právě hypotéka podle odborníků už nikdy nebude tak dostupná jako dříve.  

Není tomu tak dávno, co hypoteční úvěry hledaly své pomyslné dno po stránce úroků, ale nyní se právě úroky dotýkají svých rekordních výšin. A i když možná zanedlouho klesnou, stejně budou hypotéky stejně špatně dostupné jako nyní.  

Požadavky pro získání hypoték se výrazně zpřísnily a tím se sen o vlastním bydlení rozplynul jako pára nad hrncem v mnoha rodinách.  

Zdražování a zlevňování bytů jako reakce na aktuální ekonomiku 

I když přísné hypotéky nejsou zrovna důvodem k úsměvu, na druhou stranu zlevňování nemovitostí nám může vykouzlit úsměv na rtech. Zde se krásně ukazuje, že nemovitosti a jejich hodnoty jsou ovlivňovány ekonomickou situací a vnějšími faktory. Zatímco za zdražováním stála měnová expanze čili tištění peněz centrální bankou, také poměrně vysoká poptávka a fungující ekonomika, která byla na vysoké úrovni, nynější zlevňování je zapříčiněné nízkou poptávkou po nemovitostech, vysokou inflací i nestálou situací na trhu a blížící se ekonomickou recesí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *