V podnikatelském světě můžete vidět hromadu firem, které podnikají v podobném nebo ve stejném oboru, na finančním trhu se můžete setkat s mnohými podobnými nebo stejně vypadajícími úvěry. V takových půjčkách se nelze snadno vyznat, možná proto jsou lidé zoufají ve chvíli, kdy si mají půjčit. Bez finančního poradce většinou sáhnou po úvěru, který pro ně není ani po jednom směru výhodný. S výběrem půjčky by však mohlo pomoct byť jen vědomí toho, jak se půjčky rozdělují a rozlišují.
Když si chcete půjčit, vyplatí se vědět, jak se půjčky dělí či jaké je jejich rozdělení. Díky tomu se budete snadněji a hravěji dostávat skrze obrovské nabídky půjček. Prozraďme si tedy základní rozlišení či rozdělení půjček, ať jsme zase o něco chytřejší.
Základní dělení půjček
- Bankovní
- Nebankovní
Vůbec nejzákladnějším dělením půjček je na bankovní a nebankovní. Zatímco bankovní půjčky jsou udělovány logicky bankami, nebankovní půjčky jsou udělovány nebankovními společnostmi, které se dnes opravdu už nejeví jako nedůvěryhodné, jako tomu bylo před pár lety. V současné době jsou takzvané nebankovní půjčky dokonce atraktivnější než bankovní půjčky, důvodem je často jejich výhodnost a rychlost. Například u takových rychlých půjček online, jako je půjčka Rerum, je celý proces žádosti a schválení půjčky záležitostí několika minut.
Další dělení půjček
- Krátkodobé
- Střednědobé
- Dlouhodobé
Existují ještě takzvané půjčky krátkodobé, dlouhodobé nebo střednědobé. Rozlišují se na základě toho, jak dlouhé je jejich splácení. Krátkodobé půjčky jsou většinou splatné do jednoho roku. Střednědobé se splácí většinou v období jednoho až čtyř let a dlouhodobé jsou se splatností delší než čtyři roky. Zatímco krátkodobé půjčky se berou nejčastěji ve chvíli, kdy dojde k jakémusi výkyvu v rodinném rozpočtu, dlouhodobé půjčky se berou často na bydlení nebo na opravu nemovitostí. O střednědobé půjčky se žádá nejčastěji ve chvíli, kdy si chce člověk koupit automobil nebo kdy chce rekonstruovat bydlení.