Jaké mýty vás mohou připravit o odškodné?
Zajímavosti

Jaké mýty vás mohou připravit o odškodné?

S příchodem letních dovolených se také zvýšilo množství řidičů na silničních komunikacích. Lidé začínají jezdit na výlety, někteří jezdí dokonale vlastním automobilem na dovolenou. Pokud patříte k lidem, kteří se chystají autem třeba na dovolenou nebo jenom k babičce na chalupu, měli byste vědět, co vás případně může připravit o odškodné. Přece jen dopravní nehody jsou něco, co se děje denně. Následkem takových dopravních nehod bývá i úmrtí přímých účastníků nebo zranění některého z účastníků. Pokud by k něčemu podobnému došlo, je dobré vědět, na co máte nárok a na co naopak nárok nemáte.  

Mnozí lidé bohužel nevědí, na co mají ve skutečnosti nárok a na co nárok nemají. Důvodem této nevědomosti jsou často mýty, které je mohou připravit o odškodné. Pojďme si několik častých mýtů zmínit.  

Viník nemá sjednané povinné ručení? Nedomohu se odškodnění 

To je omyl. Pokud viník dopravní nehody nemá sjednané povinné ručení, oběti nehody i přesto mohou získat odškodnění. V takové situaci se uplatňuje u České kanceláře pojistitelů, která následně bude vymáhat peníze po viníkovi.  

Odškodnění mohu získat jen ve chvíli, kdy jsem utrpěl fyzické následky 

Opět další omyl. I ti, kteří utrpěli jiné než fyzické následky, mohou získat odškodnění. Dopravní nehody totiž postihují i psychickou stránku člověka a mohou ji opravdu na dlouhá léta poškodit. Lidé po dopravních nehodách začínají trpět úzkostmi, také depresemi, často se bojí cestovat automobilem. I v takové chvíli vzniká nárok na odškodné.  

Když jsem jel s opilým řidičem, za zranění si můžu sám 

Bohužel to se mezi lidmi říká, ale není to pravda. Sice se zohledňuje to, že jste vědomě nastoupili k opilému řidiči, tudíž že jste šli svým problémům a potížím naproti, ovšem v takovém případě dojde jenom ke zkrácení odškodnění, nikoli k jeho úplnému zamítnutí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *