Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené?
Podnikání,  Zajímavosti

Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené? 

Každodenní chození do zaměstnání může být sem tam protkané volnými dny. Každý zaměstnanec má totiž ze zákona nárok na dovolenou, kterou samozřejmě nemusíte vyčerpávat jenom v době letních prázdnin (i když je pravdou, že právě v tomto období se dovolená vybírá nejčastěji). Stejně jako po jiných stránkách se může pracovní poměr ze zákona měnit (hlavně úpravou zákonů), je tomu tak i v případě dovolené. Pojďme si proto prozradit několik aktuálních pravidel, která pro čerpání dovolené platí. 

Jaká je délka dovolené? 

V podnikatelské sféře činí dovolená až čtyři týdny, ale nikde není napsáno, že se tímto musí zaměstnavatel řídit. Délka dovolené může být klidně i delší, ale samozřejmě nesmí být menší. V současné době bývá dnů v rámci dovolené více, což patří k nejčastějším benefitům, které zaměstnavatel zaměstnancům nabízí. 

Je důležité zmínit, že dny, kdy je člověk nemocný, nejsou dny dovolené.  

Od čeho se dovolená odvíjí? 

Dny, respektive dnes hodiny čerpání dovolené se odvíjí od toho, jak dlouho trvá pracovní poměr. Nová pravidla počítají hlavně s tím, kolik hodin zaměstnanec v zaměstnání strávil. Kupříkladu pokud má váš pracovní týden čtyřicet hodin, v tomto případě může vyčerpat volno až v délce 160 hodin.  

Zároveň platí, že pokud pracujete osm hodin denně, pět dní v týdnu, můžete si zároveň vyčerpat dovolenou najednou až 14 dnů.  

Vše je na zaměstnavateli 

I když jisté věci jsou stanoveny zákonem, nakonec dobu dovolené určuje zaměstnavatel. Termín dovolené je poté nutné oznámit písemně alespoň čtrnáct dní dopředu (pokud je poptávka po dovolené dříve, je to ryze na domluvě). 

Co zaměstnavatel vlastně nemůže, tak je nařídit dovolenou na dny, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Jak už bylo zmíněno, marodění není dovolená. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *