Mohou finance zničit vztah? A jak konkrétně?
Finance

Mohou finance zničit vztah? A jak konkrétně? 

Peníze jsou v mnoha vztazích takovým tabu. Ne každý partner umí mluvit o tom, jak to u něj po finanční stránce vlastně je. Většinou se jeden s druhým nechtějí podělit ani o jejich výši příjmu, natož o to, kolik se ukrývá na jejich spořícím účtu a jinde. Jenže ve chvíli, kdy přijde krize, je dobré vědět, jestli se jeden o druhého může opřít. No, peníze jsou tedy velmi choulostivou záležitostí, která ostatně může vztah i rozbít. Kdy je to velmi rizikové? 

Když je přístup k financím rozdílný 

Zejména když dva začnou žít pod jednou střechou, je důležité mít vybudovanou jistou finanční rezervu. Jenže pokud je přístup k penězům rozdílný a zatímco jeden šetří, druhý utrácí, nebude to fungovat. A je to bohužel předispozice k tomu, že se vztah rozpadne.  

Je proto důležité se už předtím, než se k sobě nastěhujete, pobavit o tom, jak k penězům přistupujete. Vyhnete se tím nemilým překvapením. 

Když jsou rozdíly v příjmech velmi odlišné 

Problémy mohou přijít také v případě, že jsou příjmy partnerů extrémně rozdílné. Zejména když muž vydělává znatelně méně než žena, může dojít k nepříjemným rozhovorům, a nakonec také ke krachu vztahu. Protože v mužích stále tkví ona hrdost a také to přesvědčení, že se musí o ženu postarat. A vzniklá nerovnováha je může dost znervózňovat nebo usídlit v nich pocit, že nesplnili to, k čemu byli stvoření.  

Když jsou odlišné představy o investicích 

Peníze mohou zabít vztah i v případě, že jsou odlišné představy o investicích. Investování jako takové je v současné době velmi choulostivé téma, vždyť inflace roste nahoru rekordním tempem, navíc ceny za energie jsou nejvýše, co si pamatujeme, a dál rostou. Zatímco na jednu stranu člověk chce úspory uchránit, na druhou stranu je chce mít neustále po ruce, kdyby náhodou. 

Ve vztahu se tak můžou střetnout pohledy v tomto směru, ale také se dva nemusí shodnout v tom, do čeho konkrétně se zainvestuje. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *