Vše, co se týká živnostenského oprávnění
Podnikání

Vše, co se týká živnostenského oprávnění

Rozhodli jste se pracovat sami na sebe? Chcete si zařídit živnostenské oprávnění? Pokud ano, možná nevíte, jak na to. Živnostenské oprávnění však není nic těžkého, je to naopak záležitost chvilky. Pokud tedy chcete začít podnikat, vydejte se na nejbližší živnostenský úřad, kde se zaregistrujete jako OSVČ čili jako osoba samostatně výdělečně činná. Založit si živnostenské podnikání je nejsnazší způsob, jak začít podnikat, o tom není pochyb. A jak jsme zmínili, není to ani záležitost na hodinu, ale je to otázka pár minut.  

Ať už chcete vstoupit do velkého byznysu nebo se chcete stát jen osobou samostatně výdělečně činnou, pak se stejně musíte postarat o trochu administrativy. Každý vstup do podnikání je s administrativou spojený. První kroky by měly vést na živnostenský úřad, kde požádáte o živnostenský list.  

Co je to živnostenský list? 

Živnostenský list je doklad, který potvrzuje vaše živnostenské oprávnění. Ovšem už se tak moc nepoužívá, spíše se používá výpis z živnostenského rejstříku, který taktéž dokládá, že jste OSVČ.  

Pokud budete vlastnit výpis živnostenského rejstříku, stanete se součástí obrovské komunity osob samostatně výdělečně činných, kterých je dnes v České republice kolem dvou a půl milionu.  

Co je to živnost? 

Pokud hovoříme o živnosti, hovoříme o soustavné činnosti, která je provozována samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a také za podmínek, které stanovuje živnostenský zákon. Aby bylo uděleno živnostenské oprávnění, žadatel o něj musí být svéprávný a bezúhonný.  

Kolik stojí vyřízení živnosti? 

Pokud se přihlašujete jako živnostník čili jako OSVČ, platíte jednorázový poplatek tisíc korun. Při odhlášení živnosti se platí pět set korun. Pokud požádáte o živnost, musíte také o tomto kroku informovat okresní správu sociálního zabezpečení, dále příslušný finanční úřad a samozřejmě zdravotní pojišťovnu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *