Jak získat hypotéku na stavební pozemek
Bydlení

Jak získat hypotéku na stavební pozemek

Když hypoteční úroky začaly padat, lidé se rozhodli investovat do nemovitostí. Jenže se zvyšujícím se zájmem o nemovitosti, došlo logicky k jejich zdražení. Proto pro ty, kteří toužili po svém vlastním příbytku, bylo logičtější koupit si pozemek, na němž si svůj vysněný dům postavili. Samozřejmě i v případě koupi pozemku je možnost vzít si hypotéku. Jak to ale v tomto případě je a probíhá? 

Pokud se vám naskytla možnost koupit pozemek, vůbec předně by vás mělo zajímat, jestli mluvíme o takzvaném stavebním pozemku. Tento status je velice klíčový a pro banky je velmi důležitý. Pokud nechcete koupit stavební pozemek, se vší pravděpodobností na něj nezískáte hypotéku. Tímto nestavebním pozemkem se totiž běžně myslí louka, sad nebo zahrada či podobě. Ovšem to, že má pozemek status stavebního pozemku ještě nestačí. Pozemek zároveň musí být určen k výstavbě rodinných domů.  

Když má pozemek status “stavební” 

Jestliže v tomto problém není a pozemek má skutečně status stavebního pozemku, hypotéku získat můžete. Maximální výše hypotéky se však bude nadále odvíjet od několika faktorů. Patří k nim kupříkladu dostupnost nebo nedostupnost příjezdových komunikací, dále také existence nebo případná neexistence omezení vlastnických práv či lokalita (vliv má kupříkladu to, jestli se pozemek nachází v záplavové oblasti či nikoliv).  

Hypotéka na pozemek i následnou výstavbu 

Dnes už není takovou výjimkou to, když dojde ke schválení hypotéky jak na pozemek, tak na následnou výstavbu. V praxi jenom doložíte, že budete z úvěru čerpat peníze i na výstavbu nemovitosti, a banka vám může vyhovět a úvěr schválit o něco vyšší. Hypotéka se tedy v tomto případě týká rovnou dvou účelů, a sice koupi pozemku a poté následné výstavby.  

Aby však byla hypotéka schválena (ať už hypotéka jenom na koupi pozemku nebo na koupi pozemku i následnou výstavbu), musí být předložena kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní. Tím potvrdíte bance, že opravdu nabydete vlastnického práva k pozemku a že tedy opravdu chcete peníze využít na koupi pozemku a ne na nic jiného. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *