Daň z nemovitostí se může podat později. Kdy je zapotřebí přiznání odevzdat?
Bydlení

Daň z nemovitostí se může podat později. Kdy je zapotřebí přiznání odevzdat?

Epidemie koronaviru změnila mnohé, dokonce oddálila také dobu podání přiznání o dani z nemovitostí. Zatímco v uplynulých letech bylo zapotřebí ji podat do konce ledna, letos se doba podání prodlužuje rovnou o dva měsíce. Sankce za nepodání přiznání tak hrozí až od prvního dubna letošního roku.  

Důvodem této výjimky je především fakt, že daně se podávají v papírové podobě s aktivní pomocí pracovníků finančních úřadů. Jelikož nyní se nedoporučuje příliš vycházet z domova, doba se prodloužila a lidé tak nemusí plnit finanční úřady.  

Kdo podává tento typ přiznání? 

Co se však oproti předcházejícím letům nemění, tak to, kdo podává tento typ daňového přiznání. Podat ho musí všichni, kdo se v roce 2020 stali majiteli pozemku, bytu nebo rodinného domu. Stejně tak musí podání podat ti, kteří zaevidovali krajinný prvek ve svém pozemku. Kdo se však vyhne dani, tak lidé, jež nemovitost dostali darem nebo kteří ji prodali či pozbyli jiným způsobem. Je však zapotřebí o tom finanční úřad alespoň informovat.  

Přiznávat se musí také poplatníci, kteří na nemovitosti vybudovali přístavbu nebo nástavbu. Daňové přiznání se také týká domů, bytů či jiných nemovitostí, u kterých došlo ke kolaudaci.  

Vždyť se vloni daň zrušila, nebo ne? 

Řada lidí jistě nyní protestuje a tvrdí, že došlo ke zrušení daně z nemovitostí. Pravdou je, že došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitosti, nikoliv daně z nemovitých věcí. Daň z nabytí se platila při převodu nemovitosti a činila čtyři procenta. Daň z nemovitostí čili nemovitých věcí se platí každoročně. Její výše je individuální. Záleží na velikosti pozemku nebo nemovitosti, také na místním koeficientu, které mají určeny samy obce. 

Daná částka se vždy hradí do posledního květnového dne. Pakliže částka přesahuje pět tisíc korun, je možné částku rozdělit do dvou stejných splátek, kdy druhá je splatná do konce listopadu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *