Hypotéka na 30 let? To dává smysl, nezatracujte ji
Bydlení

Hypotéka na 30 let? To dává smysl, nezatracujte ji

Zájem o hypotéky zejména ke konci loňského roku výrazně vzrostl. Na vině byly hlavně nízké úrokové sazby a také strach z toho, že by mohlo v brzké době dojít k jejich zvyšování. Zdražování hypotečních sazeb je skutečně na stole a s tím se i nadále pojí zvýšený zájem o půjčky na bydlení. Při zřizování půjček se však většina lidí ptá, jestli je dobré sjednat si hypotéku na třicet let. Hypoteční specialisté však říkají jednoznačně “ano”. Nikde se nepíše, že budete celých třicet let zadlužení. Je mnoho možností, jak splatit úvěr dříve.  

Hypotéka na třicet let dává smysl 

Pokud si sjednáte hypotéku na třicet let, přinese to řadu výhod. Předně nízké splátky tohoto úvěru na bydlení. Navíc je dobré mít na paměti, že vývoj ekonomiky je nejistý a že byste při sjednané hypotéce na patnáct let nemuseli posléze další úvěr získat. Také se vyvarujete potížím, které by nastali v případě ztráty zaměstnání nebo v případě podobného scénáře. Stačí, když budete nízké splátky i přes ztrátu zaměstnání splácet, případně je zde možnost odkladu splátek o měsíc.  

Díky hypotéce sjednané na třicet let a díky tomu, že si sjednáte nejnižší možné splátky budete moct pracovat na svých dalších finančních cílech. Nebudete se bát dalšího úvěru, jelikož budete vědět, že je zvládnete společně s nízkými hypotečními splátkami splácet.  

Hypotéku je možné splatit předčasně 

Jak již bylo řečeno úvodem, je důležité mít na mysli, že hypotéku je možné splatit předčasně. Nikde se nepíše, že budete zadlužení po celou dobu třiceti let. Dlužnou částku opravdu nemusíte splácet tři dekády.  

Jedním ze způsobů, jak splatit hypotéku předčasně, je splatit každým rokem vyšší částku z dlužné částky. Ta se může rovnat až pětadvaceti procentům z úvěru. V takovém případě nebude účtován žádný poplatek. Pokud byste se rozhodli splatit částku vyšší, poplatek již může být účtován, ale jeho strop je většinou v podmínkách uveden.  

Stejně tak je možné využít skončení doby fixace – v tomto období je možné splatit úvěr v celé jeho zbývající výši. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *