Platit hotově je pasé. Vedou platby kartou
Finance

Platit hotově je pasé. Vedou platby kartou

Jaký upřednostňujete způsob placení? Jste spíše pro platbu v hotovosti nebo upřednostňujete platbu kartou? V současné době stále více lidí upřednostňuje platbu kartou, a to jak při platbách na internetu, tak při platbách v obchodech a kamenných prodejnách. Hotovost v podobě mincí a bankovek už je jen záložním řešení, kdyby nebyla možnost někde kartou platit, ovšem jen málokdo hotovost má v peněžence vybranou. Zhruba dvě třetiny lidí řekli, že platbu v hotovosti už pomalu ani neznají.  

To, že se stává platba kreditní či debetní kartou oblíbená, není nic nového. Lidé upřednostňují tento typ placení, je to rychlá možnost úhrady, kvůli které si nemusí chodit do bankomatů vybírat. Nedávné průzkumy ukázaly, že mnozí lidé do podniků, kde bezhotovostní placení není možné, už ani nechodí. Raději nakoupí na internetu, což je opravdu pohodlnější způsob, jak nakoupit to, co je potřeba. Navíc se eliminuje mačkání se u pokladen a podobně.  

Nedávné průzkumy také odhalily, že kartou nyní platí dvakrát více lidí než před třemi lety. Je pravdou, že za tu dobu se karty dostaly takřka do všech obchodů, jen málokde se nesetkáte s bezhotovostním placením.  

I když je hotovost, zaplatí se kartou 

Většinou v peněžence najdete pár drobných, ovšem Češi jimi podle průzkumů nezaplatí ani v případě, že mají opravdu uhradit jen pár desítek korun. Raději i drobnou sumu zaplatí kartou, i když v minulosti za takové drobné platby hrozil nemalý poplatek.  

Proč lidé platí kartou? 

Možná se ptáte, proč je bezhotovostní placení tak oblíbené. Jedná se o velice sympatickou možnost, jak zaplatit to, co potřebujeme. Je to zároveň pohodlné a také to spoří čas. Žádný člověk díky tomu nemusí řešit, kolik peněz u sebe má, má u sebe zkrátka vždy dostatek.  

Jistou nevýhodou bezhotovostního placení je to, že člověk utrácí víc, než by doopravdy měl nebo chtěl. Útrata na kartě je vždy větší, než pokud se platí jen fyzickými penězi.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *