Češi jsou vášnivými chalupáři. Do chalup investují i desítky tisíc ročně
Bydlení

Češi jsou vášnivými chalupáři. Do chalup investují i desítky tisíc ročně

Pokud by si měli Češi vybrat, jestli budou investovat do kvalitní motorky nebo do chalupy, vyberou si chalupu. Majitelů chalup v Česku neustále přibývá, řada z nich je schopná do svých dřevěných příbytků investovat i desítky tisíc korun ročně. Chalupy jsou pro Čechy druhým domovem, kde tráví nejen své léto, ale také víkendy nebo svátky. Chalupa je však opravdu druhý domov, i ta potřebuje pravidelnou a mnohdy velice nákladnou údržbu. I samotný provoz něco stojí, často více než provoz rodinného domu či skromného bytu.  

Při koupi chalupy však Češi moc dobře vědí, že se jedná o nákladnou záležitost, přesto do ní investují. Ani náklady sahající do desetitisíců korun ročně je nezastraší a investici podstoupí. Tak vášnivými chalupáři jsou.  

Česko a chalupaření, to je známá dvojka 

Mnozí lidé se jistě nepozastavují nad tím, že jsou Češi schopní investovat desetitisíce do chalup a chat. Chalupaření má totiž u nás dlouhou, rozsáhlou tradici, hlavně lidé z větších měst investují do chalupy na venkově nebo někde v přírodě. Když potřebují, odchází z rušných měst do klidných lesů, kde mají svou chalupu a kde si odpočinou.  

Podle nedávného průzkumu nejvíce majitelů chalup pochází z Prahy čili z hlavního města. Své chalupové víkendové sídlo má podle průzkumu každý třetí Pražan. Mezi majiteli chalup se najdou hlavně rodiny, také lidé starší padesáti let.  

Roční náklady sahají do desítek tisíc korun 

Majitelé chalup uvedli, že náklady rozhodně nejsou malé, sahají do desítek tisíc korun. Ročně zaplatí v průměru deset až dvacet tisíc korun, šestina lidí dokonce zaplatí více jak padesát tisíc korun za údržbu chalupy a provoz chaty.  

Většinou majitelé chalup sáhnou do své vlastní kapsy, aby investovali do svých nemovitostí, někdy si však vezmou půjčku – zejména pokud chalupa potřebuje rekonstrukci.  

Větším oříškem, než hledat finance na údržbu či opravu chaty, je sehnat opraváře. Najít schopného opraváře je podle chalupářů nejen náročné, ale někdy až nemožné.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *