Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?
Finance

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?  

Na první pohled nelze samozřejmě vůbec nic poznat. Ale v jejich fungování je rozdíl podstatný. Co je jiného na debetní a kreditní kartě? Rozhoduje funkčnost.  

Vlastní, nebo půjčené peníze? 

Největší rozdíl mezi debetní a kreditní kartou spočívá ve způsobu, kterým z nich čerpáme finance. S běžnou debetní kartou v obchodě platíte vlastními prostředky. Jedná se o finance, které přímo vlastníte a jsou obsaženy na vašem osobním účtu, který jste si u banky založili.  

Kreditní karta má podmínky nastavené poněkud odlišně. Zde disponujete také financemi, které vám půjčila banka. Jedná se tedy o kartu, kterou máte ke svému běžnému účtu, na kterém máte vlastní finance. Když ale tyto finance dojdou, můžete stále nakupovat. Jednoduše proto, že jste si s bankou takto nastavili podmínky a ona vám půjčí až tolik peněz, kolik jste si určili ve svém limitu. Nakupujete tedy i tehdy, kdy již vlastní prostředky nemáte. 

Většina karet je debetních 

V běžné bance dostáváte při zřízení běžného účtu debetní kartu. Právě tou následně hradíte platby v internetových nebo kamenných obchodech. Platíte za služby a produkty, které si nakupujete, nebo třeba vybíráte své finance z bankomatu. Některé banky mají výběry z bankomatů jiných bank zpoplatněny, jiné je umožňují zdarma. Vybírat finance a platit můžete tak dlouho, dokud jste v kladných částkách. Když klesnete na nulu, nic si již nekoupíte.  

Kreditní kartu si musíte zařídit 

Založení kreditní karty umožňuje většina bankovních institucí. Zde se limit pro úvěr pohybuje v různých hladinách. Nejčastěji se jedná o desítky tisíc. Některé banky ale umožňují jít až do částky několika stovek tisíc do mínusu. Samozřejmě následně platíte úroky za splácení částky, kterou jste si půjčili. Pokud finance přistanou na kartě do bankou určené lhůty, nemusíte dokonce platit úrok vůbec.  

Většina bank nabízí nejen klasické debetní, ale také kreditní karty. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *