Země s nejvyššími a nejnižšími platy. Jak si stojí Česká republika?
Zajímavosti

Země s nejvyššími a nejnižšími platy. Jak si stojí Česká republika?

Podle údajů z Českého statistického úřadu činila průměrná mzda v České republice v roce 2020 až 35 402 Kč. Platy jsou ale ve světě stále velmi rozdílné a některé země vás mohou opravdu překvapit. V zemích s nejnižší mzdou se totiž hodnota pohybuje jen v řádu několika stovek korun. V těch s nejvyšší jde o částky s hodnotou nad sto tisíc korun.  

Situace v České republice 

Průměrná mzda je velice zavádějící pojem. V České republice totiž najdete řidiče letového provozu, lékaře, zaměstnance v oboru marketingu nebo ekonomy, jejichž plat se pohybuje v řádech i stovek tisíc. Do průměrné mzdy se však započítávají i kuchaři, vrátní, pomocníci v kuchyni a švadleny, kteří jsou za svou práci ohodnoceni minimálně.  

Nejhorší platy na světě 

Pokud na první příčce očekáváte africké země, možná budete překvapeni. Na prvním místě zemí s nejnižší hrubou měsíční mzdou se totiž umístila Kuba. Státy z afrického kontinentu, jako je Kongo, Zambia nebo Alžírsko se pohybují v několika tisícových hodnotách a stejně je na tom také Indie, Srí Lanka, Nepál, Bangladéš nebo třeba Filipíny. Právě v těchto zemích se však nejčastěji objevují průmyslové budovy, kde vzniká velká část módy a dalších produktů pro státy v USA a evropské země.  

Kde si vyděláte nejvíce? 

Pro statisícové částky se musíte vydat na sever do Dánska, Norska, dále malých zemí, jako je Švýcarsko, Lichtenštejnsko nebo Lucembursko. Velmi dobré platové ohodnocení mají také naši sousedé. Průměrná mzda zaměstnance v Německu je totiž 106 262 Kč. Podobně je na tom také Rakousko, jenž se chlubí hodnotou 98 232 Kč.  

Nejlépe placené pozice u našich sousedů 

Pokud vás napadá, že to máte za hranice do Německa kousek a rádi byste si platově přilepšili, existuje řada pozic, které vám zaručí dobrý plat. Mezi nejlépe placené pozice patří manažeři, právníci, bankéři, chemici a techničtí inženýři. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *