Termíny pro podání daňového přiznání se blíží
Finance,  Podnikání

Termíny pro podání daňového přiznání se blíží 

Pomalu ale jistě se blíží termíny, po které je možné podávat daňové přiznání. Jak je to ve vašem případě a na co si dát pozor?  

OSVČ i zaměstnanci 

K povinnosti vyplňovat daňové přiznání se nehlásí jen OSVČ, ale také někteří zaměstnanci. Jedná se o ty zaměstnance, u kterých není možno vyhotovit roční zúčtování daně u zaměstnavatele. Daňové přiznání vyplňují také někteří studenti a penzisté.  

Do tří měsíců 

Podle daňového řádu je povinnost odevzdat daňové přiznání vždy do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. To znamená, že konec března je strop, do kterého se musíte vejít. Pokud daňové přiznání odevzdáváte osobně, musíte si zajít na finanční úřad, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Daňové přiznání je ale možno také zaslat poštou. Pokud si tykáte s technikou, je také možno jej zaslat elektronicky, kde se řádná lhůta prodlužuje. Elektronické daňové přiznání tak můžete poslat až do konce dubna.  

Jak odevzdat daňové přiznání elektronicky?  

Mnoho osob stále neví, jak odevzdat daňové přiznání elektronicky. Zde nám stát nabízí několik možností. Jedná se o použití datové schránky, nebo také možnost zaslat tiskopisy e-mailem. U e-mailové komunikace je však nutno mít vše podepsáno uznávaným elektronickým podpisem. Poslední možností je zaslání daňového přiznání s ověřenou identitou způsobem, kterým se přihlašujeme do své datové schránky.  

S pomocí daňového poradce se termín prodlužuje 

Když si letos zvolíte raději cestu s pomocí daňového poradce nebo advokáta, máte ještě delší prostor pro celé vyřízení. Zde se řídíte termínem 6 měsíců od skončení zdaňovacího období. Pro daňové přiznání za rok 2021 se tak budete řídit povinností odevzdat vše do konce května 2022. Tento termín je shodný i pro osoby, u kterých je povinně stanovený audit. 

Daňové přiznání můžete podat osobně, elektronicky nebo pomocí daňového poradce či advokáta.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *