Sberbank přijde o licenci v České republice
Finance

Sberbank přijde o licenci v České republice 

V pondělí 28.2. zůstaly pobočky české odnože ruské banky Sberbank zavřené. Bohužel se již nedá očekávat, že by ještě otevřely. Česká národní banka vydala předběžné opatření a zamezila bance nakládat s majetkem. 

Černý scénář se naplnil 

Všichni, kdo mají své finance u české pobočky Sberbank, se stále domnívali, že budou již brzy moci ke svým financím. Jelikož byl ale tlak na odliv vkladů obrovský a banka se ocitla v tíživé situaci, zasáhla ČNB. Ta vydala předběžné opatření, které bance zamezuje nakládání s majetkem, a to včetně poskytování nových úvěrů. Byly započaty kroky, které vedou k odebrání bankovní licence.  

Extrémní vývoj 

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k situaci uvedl, že likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím geopolitickým vývojem a dodal, že tento problém je specifický a izolovaný a týká se pouze této banky, která není z hlediska našeho bankovního sektoru nijak významná.  

Rusnok dále ujistil veřejnost, že náš bankovní sektor i nadále zůstává jedním z nejstabilnějších a nejrobustnějších v Evropě. Turbulentní situace se tedy týká opravdu pouze Sberbank.   

Výplata náhrad vkladů  

Nyní je na místě, aby byl dopad problémů banky na občany naší země co nejmenší. O výplatu náhrad vkladů se bude starat Garanční systém finančního trhu. Bude se tak dít díky finanční instituce, která k tomuto účelu bude určena.  

Neschopnost dostát závazkům 

Garanční systém finančního trhu již od České národní banky dostal oznámení o neschopnosti ruské Sberbank dostát svým závazkům. Fond se proto rozhodnul již zahájit přípravu na vyplacení náhrad. Ta bude u fyzických a právnických osob spuštěna do sedmi pracovních dnů. Nejpozději se to stane 9. března.  

Podle očekávání bude výše výplaty náhrad, kterou bude klientům banky vyplácet fond, přesahovat 28,5 miliard korun. Lidé se tak nemusí bát, že by o své vklady přišli.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *