Pravidla pro získání starobního důchodu
Finance

Pravidla pro získání starobního důchodu

Dosáhli jste nebo letos dosáhnete důchodového věku? V takovém případě se jistě zajímáte o starobní důchod, respektive o to, kolik budete dostávat, jak vysoký váš důchod bude nebo na co byste si měli dát pozor, pokud o něj půjdete žádat. Jelikož jste to nikdy v minulosti nemuseli řešit, možná si nejste jistí tím, co dělat nebo kam zajít. Naštěstí máme pro vás přehled pravidel, která povedou k získání starobního důchodu.  

Abyste se dostali do starobní penze, abyste mohli do starobní penze odejít, je potřeba splnit několik základních podmínek. Jednou podmínkou je dosáhnutí důchodového věku a druhou podmínkou je nasbírání potřebné doby důchodového pojištění (čili musíte mít odpracován určitý počet let).  

Jak vysoká bude vaše starobní penze? 

Pokud obě dvě podmínky splňujete, jistě vás zajímá, jak vysoký bude důchod, který budete pobírat. Do výpočtu starobní penze vstupují například i příjmy předchozí, respektive průměr hrubých výdělků za rozhodné období. Pro letošní rok je rozhodné období rozmezí od roku 1986 do roku 2019, respektive 2020.  

Výpočet důchodu také probíhá na základě základní výměry. Ta letos stoupla a je opět vyšší než vloni.  

Máte všechny potřebné dokumenty? 

Aby vám vůbec byl důchod přidělen, musí mít správa sociálního zabezpečení všechny potřebné dokumenty, k nimž se řadí například lejstra, která prokazují dobu pojištění, a taky která prokazují výši výdělků. Nejčastěji se tedy předkládají Evidenční listy důchodového pojištění. Abyste zjistili, že má správa sociálního zabezpečení opravdu všechno po ruce, stačí, když požádáte o Informativní list důchodového pojištění. Formulář pro tuto žádost najdete na webových stránkách Okresní správy sociální zabezpečení, následovně ho jen stačí zaslat na adresu, případně je možné žádost podat online prostřednictvím datové schránky.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *