Na bydlení dřeme nejvíce v Evropě
Bydlení

Na bydlení dřeme nejvíce v Evropě. Potvrzuje to průzkum

Někdo šetří na vlastní automobil, někdo si chce koupit nový telefon, jiný touží po vlastním domě. Nejčastěji se dnes šetří na třetí věc, a sice na dům, nemovitost, pozemek. Bohužel získat dnes vlastní příbytek je poměrně těžké. Nejen, že se hypotéky na popud České národní banky regulovaly a staly se tak nedosažitelnými zejména pro mladé lidi, ale také jsou vlastní příbytky nedosažitelné z toho důvodu, že jsou v porovnání s našimi platy šíleně drahé. O tom, že jsou dnes nemovitosti předražené, mluví nejedno médium, které chce nabádat majitele bytů ke snížení cen. Jenže k tomu pravděpodobně v blízké době nedojde. Proto bychom se měli zajímat o to, za jak dlouho na vlastní bydlení našetříme.

Nedávno probíhal zajímavý evropský průzkum, který se zaměřoval na to, kolik ročních čistých příjmů by stačilo k tomu, abychom si svůj vlastní příbytek mohli koupit. Kupodivu se nejednalo o nic pozitivního pro Českou republiku, jelikož ze čtrnácti srovnávaných zemí jsme na tom byli nejhůře. Češi by na svůj nový byt museli dát přes jedenáct průměrných ročních platů.

Srovnávalo se čtrnáct zemí Evropy

Jak jsme již zmínili, srovnávalo se konkrétně čtrnáct zemí Evropy. Mezi zeměmi bylo například Polsko, Maďarsko, dále také Rakousko i Nizozemsko. Do průzkumu bylo zapojeno také Lotyšsko, Dánsko, Belgie, Německo a taky Portugalsko.

Jak jsme také již zmínili, nejhůře dopadlo Česko, pokud tedy nepočítáme samotnou Paříž, kde ceny nemovitostí stoupají k obrovským výšinám. Právě u nás bychom za nový byt dali přesně jedenáct ročních platů. Za to v Belgii bychom na vlastní byt vynaložili jen tři roční platy a půl ročního platu k tomu. Belgie je na tom ostatně z evropských zemí zapojených do výzkumu nejlépe.

Pět let v Německu, sedm v Maďarsku

Celkové porovnání je poměrně zajímavé, dokonce jsme se dostali nad Velkou Británii, která je obecně známá tím, že je zde bydlení zbytečně předražené. Ovšem ve Velké Británii bychom na vlastní dům vynaložili sotva deset ročních platů a ještě by nám něco zbylo. V Německu bychom na svůj byt vynaložili zhruba pět ročních platů, v Maďarsku sedm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *