Země Evropské unie
Finance

Země Evropské unie budou bojovat proti daňovým podvodům. Jak?

Daňové podvody – to je věc, která je stále aktuální a která se neustále řeší. Daňových podvodníků totiž neustále přibývá, člověk je navíc na ulici nepozná, projeví se to až při kontrole účtování ve firmě. Při kontrole se často dojde na takové překvapující zjištění, až si člověk říká, jak a proč to daňovému podvodníkovi mohlo tak dlouho vycházet. Evropská unie však má dost daňových podvodníků, a tak se rozhodla povolit změny účtování DPH. Právě tento krok by měl bojovat proti podvodům.

O povolení změny účtování DPH rozhodli všichni ministři zemí spadající do Evropské unie. Státy Evropské unie tak mají povoleno používat obecný systém přenesené daňové povinnosti, který je známý jako reverse charge. Jedná se o krok, který oceňuje zejména Česká republika, právě naši ministři financí dlouhodobě usilovali o povolení tohoto účtování. Z dostupných informací vyplývá, že systém by chtělo ministerstvo financí používat například na pohonné hmoty, kde dochází dlouhodobě k velkým daňovým únikům.

Jedná se o výjimečné a omezené opatření

Za co však čeští ministři financí rádi nejsou, je to, že se jedná o výjimečné, pouze omezené opatření, které má pomoct zejména těm zemím, které se označují za endemicky rozšířené. Základem celého opatření je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, čímž se bude bránit daňovým podvodům.

Přesné vysvětlení systému reverse charge zní:  systém je založen na principu, kdy při poskytování služeb nebo zboží přizná DPH odběratel, nikoli prodejce. Prodejce pouze vystaví daňový doklad, kde nebude uvedena výše DPH. Daň bude povinen doplnit sám odběratel.

Po skoro pěti letech je systém schválen

I když se jedná o nástroj pro boj proti daňovým podvodům, trvalo skoro pět dlouhých let, než se systém schválil. Premiér Andrej Babiš to však i tak považuje za velký úspěch, jelikož je toho názoru, že se poprvé povedlo České republice prosadit návrh u Evropské komise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *