Mýty týkající se hypoték. Čemu věříme a co není pravda?
Bydlení

Mýty týkající se hypoték. Čemu věříme a co není pravda?

Nejeden Čech nyní zvažuje žádost o hypotéku. Vidina vlastního bydlení je velice silná, navíc banky se stále více přiklání k ne zrovna atraktivním podmínkám. Jelikož se zájem o hypotéky ze strany našich spoluobčanů zvyšuje, nabízí se otázka, jestli víme o těchto půjčkách na bydlení vlastně všechno. Bohužel se ukazuje, že mezi námi panuje řada mýtů, které nejsou tak úplně pravdivé. 

Ideální je, když se splácí co nejkratší dobu 

Půjčit si tak vysoké částky není pro mnohé Čechy zrovna přijatelné. Lidé zkrátka chtějí být bez dluhů. Ostatně i to vedlo k názoru, že když se splácí co nejkratší dobu, je to nejlepší. Ve skutečnosti je to jenom další mýtus, který vede k logicky nejvyšším splátkám. A ty samozřejmě mají negativní dopad na rodinný rozpočet, a nakonec i na celkovou psychiku člověka.  

Z posledních statistik vyplývá, že nejčastěji se splácí zhruba pětadvacet let. Pokud se úvěry sjednají na tuto dobu, je to podle odborníků v pořádku. 

Refinancování je běh na dlouhou trať 

Věděli jste, že po nějaké době je možné úvěr na bydlení refinancovat? Čili přejít k jiné bance nebo si sjednat lepší podmínky. I když o této možnosti žadatelé o úvěr vědí, domnívají se, že se je celý proces velice dlouhý, náročný a že nakonec s tímto krokem nemusí banka souhlasit. Ve skutečnosti je to poměrně snadné a banka nemá námitek.  

Je důležité svůj záměr sdělit bance v okamžiku, kdy vám bude v nadcházejících týdnech končit fixace. V této chvíli můžete bance oznámit prakticky všechno (tedy samozřejmě až na vzdor splátky hradit). 

Neprodáte nemovitost s hypotékou 

Najdou se mezi námi i jedinci, kteří do koupě vlastní nemovitosti nejdou, protože se bojí, že je jejich byt nebo dům přestane bavit. A že v takové chvíli nemovitost neprodají, když na ně spadá hypotéka. Ve skutečnosti je prodej snadný i s ní, nejen bez ní. Je to jenom jedna formalita navíc, která člověka nestojí žádné nervy navíc, jenom se bude muset pamatovat na jednu další věc. Nic víc, nic míň. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *