Jak na prodej vlastních výrobků na internetu
Podnikání

Jak na prodej vlastních výrobků na internetu 

Chtěli byste si přivydělávat prodáváním vlastních výrobků, nebo se jím dokonce živit? Pokud nechcete využívat dostupné prodejní galerie, které si často účtují poplatky za zprostředkování, můžete využít i vlastní internetové stránky. Jak se na takové počínání dívá legislativa? 

Kdy budete muset na živnostenský úřad? 

Ve většině případů budete potřebovat živnostenský list. Jako podnikatel se totiž označuje osoba, která vykonává výdělečnou činnost samostatně (tedy ne pod záštitou jiných osob), odpovědně (tudíž nese rizika za své počínání), s cílem zisku a soustavně, tedy opakovaně. Pozor, soustavná činnost nemusí být nepřetržitá, spadá sem například i sezónní prodej. 

Pokud zboží prodává student nebo příjemce rodičovského příspěvku, bude se automaticky jednat o vedlejší podnikatelskou činnost. OSVČ vedlejší nemusí v prvním roce podnikání platit žádné zálohy na pojistné, v následujícím roce se jejich výše bude odvíjet od výše vyměřovacího základu, kterým se rozumí příjmy z podnikání po odpočtu výdajů. Pokud ten nepřesáhne rozhodnou částku, která se každý rok mění, zálohy na sociální pojištění nemusí vůbec doplácet a ani v příštím období se ho týkat nebudou. Zálohy na zdravotní pojištění se doplácí vždy. Daňové přiznání podává každý, jehož příjmy za rok přesáhly 30 000 korun. 

Co se daní jako „Ostatní výdaje“? 

Trochu jiná situace nastává v případě, že se rozhodneme prodávat pěstitelské přebytky. Podle zákona osoba, která provozuje drobné pěstitelské nebo chovatelské činnosti, nepodléhá evidenci zemědělského podnikatele. Takové příjmy se pak daní jako „Ostatní příjmy“, které neplynou ze závislé ani samostatné činnosti a na něž je možné uplatnit paušální výdaje ve výši 80 %. 

Pod ostatní příjmy spadají také například příjmy z provozu výroben elektřiny, pokud k jejich provozu není zapotřebí licence Energetického regulačního úřadu. Jedná se tedy o malé fotovoltaické elektrárny. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *