Fixace hypotéky v roce 2020. Na jak dlouho hypotéku zafixovat?
Bydlení

Fixace hypotéky v roce 2020. Na jak dlouho hypotéku zafixovat?

Česká národní banka postupně slevuje ze svých nároků a odvolává to, co kdysi zavedla. Komerční banky mají aktuálně rozvázané ruce a mohou hypoteční úvěry udělovat na základě jejich vlastního uvážení. V současné době je opět po letech možnost získat devadesátiprocentní hypotéku a dále také se nemusí splátka činit maximálně pětačtyřicet procent z čistých příjmů. Pokud díky aktuálně přijatelným hypotečním úrokům zvažujete tento závazek, ptáte se, na jak dlouho hypotéku zafixovat. 

Fixací hypotéky se rozumí období, během kterého se žadateli nijak nemění výše hypoteční sazby nebo výše splátek. Je to zkrátka období jakési jistoty toho, že banka nezmění podmínky daného úvěru. Většina lidí proto volí hypoteční fixace na třicet a více let, ale je to opravdu dobrý krok?  

V současné době je možné zafixovat hypotéku nadlouho a nakrátko. Respektive existuje dlouhé fixační období a krátké fixační období.  

Co je to krátké fixační období? 

Krátkým fixačním obdobím se rozumí období, během kterého se hypotéka fixuje na jeden nebo pět let. Výjimečně lze zafixovat hypotéku na dva nebo na tři roky. Volí se to v případě, že chce člověk ušetřit, i když se tedy s touto úsporou pojí také neustálé změny. Pokud bychom přešli do praxe, krátké fixační období je vhodné pro ty, kteří mají v úmyslu nemovitost prodat. Nebo je to určeno všem těm, kteří si sjednali hypotéku za ne zrovna dobrých podmínek (příliš vysoké splátky nebo příliš vysoké hypoteční sazby) a věří, že za rok tomu bude jinak.  

Co je to dlouhé fixační období? 

Co se týče dlouhého fixačního období, to začíná na deseti letech. Respektive dlouhým fixačním obdobím se rozumí období delší než pět let. Je to určené především těm klientům, kteří nemají rádi změny a kteří potřebují mít v tomto jakousi jistotu. Většinou se k takto dlouhé fixační době uchylují ti, kteří sjednávají hypotéku za opravdu dobrých podmínek, nebo ti, kteří si kupují dům pro sebe jakožto pro rodinu a nemají v plánu s ní nic jiného dělat než v ní strávit zbytek života.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *