Přepis energií při změně majitele nemovitosti
Bydlení

Přepis energií při změně majitele nemovitosti

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pak vás čeká i přepis energií na nového majitele. Jde o proces poměrně běžný a při součinnosti původního a nového majitele je otázkou několika minut. Řešit tuto situaci ale lze i v případě, kdy nový majitel součinnost poskytnout nechce.  

Co všechno je potřeba přepsat při prodeji nemovitosti 

Při prodeji nemovitosti se standardně řeší přepis elektřiny, plynu a vody. Zatímco u vody je dodavatel daný, u plynu a elektřiny si nový majitel může vybrat, zda zůstane u stávajícího dodavatele, nebo si vybere jiného. 

Jak postupovat při přepisu 

Při předávání nemovitosti je vhodné sepsat předávací protokol, jehož součástí budou i stavy měřidel veškerých energií společně s výrobními čísly měřidel. Pravdivost těchto údajů stvrdí obě strany svými podpisy a s tímto dokumentem je možné osobně (nebo někde i telefonicky za účasti obou stran) přepis řešit. Zároveň je potřeba počítat s tím, že dodavatelé energií budou požadovat kupní či nájemní smlouvu, výpis z katastru nemovitostí, darovací smlouvu či doklad o dědictví, a také kontakty na nového i původního majitele.  

Pokud nový majitel zůstává u původního dodavatele, pak původní majitel vyplní žádost o ukončení smlouvy a nový majitel souběžně uzavře smlouvu novou. Pokud chce nový majitel zvolit jiného dodavatele, pak řeší podpis nové smlouvy až následně u vybraného dodavatele. Původní majitel pak jen obdrží poslední vyúčtování a je povinen uhradit případné nedoplatky, které na nového majitele nepřecházejí. 

Co dělat, když nový majitel odmítá přepis energií 

Pokud jste v komplikované situaci, kdy nový majitel přepis energií odmítá, a vy i přesto, že již nemovitost nevlastníte a nevyužíváte, stále platíte účty za čerpané energie, pak můžete smlouvu o dodávce energie i jednostranně ukončit a nechat odmontovat měřidlo. To sice znamená, že budete muset uhradit spotřebu nového majitele za uplynulou dobu, ale vyhnete se dalším možným dlouhým měsícům placení z vaší strany. Řada majitelů navíc při vidině odpojení nemovitosti od energií nakonec začne záležitost řešit aktivněji a energie na sebe přepíše. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *