Stavíte dřevostavbu a nevíte, jak vybrat kvalitního dodavatele?
Podnikání

Stavíte dřevostavbu a nevíte, jak vybrat kvalitního dodavatele?

Pokud bude kvalitní materiál použit nebo namontován nevhodným způsobem, ztrácí svou kvalitu. A to je důležité zejména u tak velkých investicí, jako je stavba domu. Dřevostavby jsou u nás čím dál oblíbenější, nicméně se jedná o poměrně nový obor. Narazit tak můžete na společnosti, které nemusí mít dostatečné zkušenosti. A to může znamenat dlouhé spory, nevhodné podmínky k bydlení či rychlou ztrátu životnosti stavby. Proto je velmi důležité si svého dodavatele ještě před podpisem smlouvy řádně prověřit. 

Historie firmy a reference 

Nejprve se můžete podívat do obchodního rejstříku, abyste zjistili, jak dlouho je již společnost na trhu a co vlastně nabízí (může být na trhu 20 let, ale dřevostavbám se věnovat jen poslední 1 rok). Zaměřte se na to, kolik domů již postavila. Minimum je 10 až 20 domů. Zhotovitel by měl být schopen předložit vám seznam a kontakty na minimálně 5 zákazníků. U nich si můžete ověřit, jak stavba pokračovala, a jak byli s dodavatelem spokojeni. Můžete zkusit hledat také různá fóra na internetu. 

Certifikáty 

Kvalitní dodavatel musí vlastnit certifikáty. Obvykle se jimi chlubí sám od sebe, pokud to neudělá, vyžádejte si certifikáty k nahlédnutí sami. Může jít o různé certifikáty, typicky však o statické posouzení, tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti a další. Ideální je vlastnictví Dokumentu národní kvality.  

Technický dozor stavby 

Pokud už jste podepsali s firmou smlouvu o dílo, ale nevěříte příliš jeho kvalitě (na základě výše uvedených kritérií) je vhodné zaplatit si technický dozor stavby. Jedná se o externí osobu (nepracující pro firmu, která provádí stavbu vašeho domu), která má znalosti v oboru dřevostavby. Technický dozor kontroluje kvalitu stavby. Ačkoli se může zdát velkou finanční investicí, vrátí se vám to v kvalitě stavby – a v odstranění případných sporů a reklamací s dodavatelem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *