Pozdní splácení. Na co všechno to může mít vliv?
Finance

Pozdní splácení. Na co všechno to může mít vliv?

Pokud se rozhodnete vzít si půjčku, měli byste být připravení ji také splácet. Přece jenom mluvíme o jistém závazku, jehož jste se zavázali také splatit. Bohužel život tomu často chce jinak. Zatímco někdo opravdu splácet nemůže z různých důvodů, jiný jenom splácet odmítá. Pokud patříte do té první skupiny, většinou se zavčasu s bankou domluvíte na odložené splátce nebo na delším termínu splácení. V druhém případě patříte k nezodpovědným jedincům, kteří mohou v budoucnu výrazně trpět tím, že si pozdní splácení osvojili.  

Je pravdou, že člověk peníze nerad dává ze své kapsy. Jenže je zároveň pravdou, že pozdní splácení může do budoucna způsobit řadu problémů. Hlavně tedy v případě, že byste si chtěli požádat o hypotéku. Pozdní splácení může výrazně snížit šance na hypotéku a v případě, že už hypotéku máte, to může mít opravdu negativní vliv na refinancování hypotéky.  

Banka vždycky pečlivě zkoumá klientovu minulost 

V případě hypoték nebo refinancování hypoték se netočíme jenom v desítkách tisíc korun, ale sumy sahají daleko výš. Mluvíme o milionech, proto se nemůžeme divit tomu, když je banka poněkud ostražitá a pečlivě zkoumá klientovu minulost před uzavřením a schválením úvěru. Zpravidla se zkoumají hlavně veškeré závazky a úvěrová historie, zajímá ji hlavně řádné splácení.  

Banky konkrétně zajímá to, jaké jsou měsíční splátky vašich závazků (a to jak v případě refinancování hypotéky, tak v případě nové žádosti o hypotéku), dále se zkoumá to, jestli se opožďujete se splácením hypotečního úvěru či jaká je doba do splacení závazků. Co ji také zajímá, tak aktuální výše závazků.  

Pozdní splátka může způsobit řadu škod 

Pokud je vám víc než dobře známé pozdní splácení, může vám to pořádně zkomplikovat život. Kupříkladu můžete ztratit možnost takzvaného zjednodušeného refinancování. Opožděná splátka také může znamenat zamítnutí žádosti o hypotéku. A samozřejmě se může zhoršit vaše vyjednávající pozice u stávající banky, pokud o refinancování máte zájem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *