Máte dítě ve školce? Týká se vás školkovné. Co to je?
Finance

Máte dítě ve školce? Týká se vás školkovné. Co to je?

Pokud jste rodičem dítěte, které aktivně navštěvuje mateřskou školu, možná jste se setkali s pojmem “školkovné”. Jedná se o výraz, který si možná nedokážete sami definovat, proto vám prozradíme, co školkovné vlastně znamená a jestli se vás vůbec týká.  

Co je to školkovné? 

Pokud hovoříme o školkovném, hovoříme o slevě na dani na umístění dítěte v předškolním zařízení. Jedná se však o slevu jen pro ty rodiče, kteří musí platit za umístění dítěte do předškolních zařízení. Nejedná se o všechny výdaje, které se pojí s chozením do školky. Školkovné se netýká stravného nebo příspěvků na nejrůznější aktivity, které děti ve školkách vykonávají během dnů.  

O jak vysokou slevu na dani se jedná? 

Mnozí rodiče se automaticky ptají, o jak velkou slevu na dani se jedná. Výše školkovného se odvíjí vždy od celkové částky, kterou rodič vynaloží na umístění dítěte v předškolním zařízení. Maximálně se však může jednat o částku rovnající se minimální mzdě čili částce 13 350 korun.  

Školkovné a soukromé školy 

Pokud dítě navštěvuje soukromou školu, je taktéž možné využít slevu na dani jménem školkovné. Školkovné se vztahuje jak na státní, tak na soukromé školy, dokonce i firemní školky spadají pod školkovné. Slevu nelze uplatnit jedině v případě, že dítě navštěvuje aktuálně velice oblíbenou lesní školku nebo že dítě je hlídáno soukromou osobou.  

Mohu slevu uplatnit na více dětí? 

Samozřejmě školkovné se nevztahuje jenom na jedno dítě, ale je možné slevu uplatnit i na více dětí. Je však třeba upozornit na to, že slevu může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Podmínkou ještě je, že musí daný rodič žít s dítětem v jedné domácnosti.  

Jak uplatnit školkovné? 

Pokud chce rodič uplatnit školkovné, musí požádat dané zařízení o potvrzení, kde se najde souhrn veškerých plateb za umístění dítěte v daném zařízení. Školky většinou nedělají problémy a vědí naprosto přesně, co rodiče potřebují, když chtějí uplatnit tuto slevu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *