Jak vyřešit hádky kvůli penězům v manželství?
Finance

Jak vyřešit hádky kvůli penězům v manželství?

Do manželství se lidé často vrhají po hlavě, jindy z donucení, někdy jenom proto, že už by měli pokročit k dalšímu kroku nebo proto, že se opravdu chtějí vzít a chtějí být tímto poutem svázáni. Pravdou však je, že si partneři často neuvědomují, že to v manželství bude trochu jiné po finanční stránce. Neuvědomují si, že finance jsou choulostivé téma, o kterém najednou budou muset mluvit takřka neustále. I několik zprvu šťastných manželství se rozpadlo jenom proto, že se narazilo na skálu zvanou “finance” nebo “rodinný rozpočet”.  

Lidé v současné době mají trochu odlišné názory na finance obecně. Nastává zejména jeden velký problém ve chvíli, kdy jeden z dvou šetří a druhý naopak se šetřit nesnaží. Kvůli financím mohou vznikat opravdu obrovské hádky, o tom není sporu. Prozraďme si, jak takové hádky kvůli penězům v manželství případně vyřešit včas a ještě předtím, než by došlo k případnému rozvodu. Dejme si ruku na srdce, kvůli penězům se rozvádí drtivá většina rodin.  

Vyřešte to společným účtem 

I když možná jste rádi, když máte každý vlastní účet, proč však nějaké finance nedávat stranou na takzvaný společný účet, ke kterému budete mít přístup oba? Třetí takzvaný společný účet může sloužit pro ukládání většiny peněz, které se budou používat na vše, co s domácností souvisí. Pak můžete mít klidně i svůj vlastní účet, z něhož budete brát peníze ve chvíli, kdy budete chtít utrácet za to, co by druhý nerad viděl.  

Navíc společné účty jako takové mají celou řadu výhod. Například jsou zde větší úroky a úlevy na poplatcích, což se vždycky hodí.  

Určete odpovědnost 

Když vypukne hádka, je dobré, když jeden ze dvou bude mít silnější slovo. Proto doporučujeme určit si jednoho, kdo bude mít odpovědnost za rodinný rozpočet, tedy při hádkách bude mít dominantní slovo. Takový člověk však musí přistupovat k penězům opravdu otevřeně a musí danou situaci posuzovat objektivně.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *