získávání bydlení
Bydlení

Jak konkrétně může stát pomoct při získávání bydlení?

Hypotéky jsou stále aktuálně řešené téma, které se řeší už dlouhé dny a týdny, dokonce měsíce. V říjnu došlo k regulaci hypoték, čímž se stalo vlastní bydlení nedosažitelné pro mnohé mladé lidi. Je to ostatně průšvih, jelikož mladí lidé jsou nyní odkázáni na to, aby žili u rodičů, případně v bytech s předraženým nájemným. Málokterý mladý člověk si však uvědomuje, že může získat i peníze od státu. Je skutečně možné získat peníze na bydlení od státu, proto si o tomto povězme více.

Stát se v současné době snaží o to, aby si právě i mladí dosáhli na své vlastní bydlení. Dokonce i mnozí politici začali do svých volebních kampaní přidávat body, v nichž vyřeší nedosažitelné bydlení, které dnes sužuje Českou republiku. Podívejme se však na konkrétní formy pomoci či podpory od státu, s jakou mohou mladí lidé počítat.

Program pro mladé funguje pár měsíců

Před několika měsíci Česká republika zažila obrovský boom v podobě půjček na bydlení od státu. Jedná se o takzvaný program pro mladé, kdy státní fond pro rozvoj bydlení nabídl 650 milionů korun mladým lidem, kteří tak mohou zažádat o hypotéky s velice výhodným úrokem, který je o polovinu nižší než bankovní hypoteční sazby. I když se z počátku jednalo o skvělou zprávu, nakonec se nejedná o nic bombastického, pokud si tedy nechcete koupit dům nebo byt na předměstí či na vesnici.

Nárok na peníze z programu mají lidé do 36 let, kteří si mohou vzít půjčku na bydlení, která je však limitována. Na byt se však nepůjčuje více, než milion dvě stě tisíc korun, což na nemovitosti v hlavním městě nebo v jiných městech nestačí.

Na druhou stranu je možné si za tuto částku koupit dům nebo byt ve vesnici, která je blízko oblíbenému městu.

Využít je možné i sociální dávky od státu

V případě, že pouze platíte nájem, můžete zkusit o příspěvek na nájemné zažádat, a sice na úřadu práce, pod který spadáte se svým trvalým bydlištěm. Jedná se o takzvanou sociální dávku, respektive o příspěvek na bydlení, na který mají nárok všichni lidé s nízkými příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *